top of page

NÁKLADY NA VÝŽIVU POZŮSTALÝCH

Při usmrcení osoby blízké následkem dopravní nehody mají pozůstalí nárok na výživné, pokud jim ho zemřelý poskytoval nebo byl povinen poskytovat. Tím jsou pozůstalí zajištěni alespoň po finanční stránce po dobu tohoto obtížného období.

 

Výše výživného se odvíjí od částky, kterou by zemřelý podle rozumného očekávání na těchto nákladech mohl poskytovat, pokud by nedošlo k jeho zranění. Při výpočtu se přitom vychází z průměrného výdělku zemřelého a přihlíží se také k tomu, jak dlouho by zemřelý pravděpodobně žil, nebýt zranění. Limitem pro úhrnnou výši tohoto nároku je částka, která by náležela zemřelému z titulu náhrady za ztrátu na výdělku, případně na důchodu.

 

Nový občanský zákoník však vedle těchto pozůstalých přiznává nárok na výživné z důvodu slušnosti i jiným osobám, kterým zemřelý takové výživné poskytoval, ač k tomu nebyl ze zákona povinen. Zde se přihlédne k tomu, jak dlouho by zemřelý pravděpodobně plnění poskytoval.

 

Novinkou dle nového občanského zákoníku je nárok na peněžitý důchod těm osobám, kterým zemřelý bezplatně konal práce v jeho domácnosti nebo závodu, v rozsahu hodnoty těchto prací.

Nejste si jistí, zda Vám vznikl nárok na výživné či jiný peněžitý důchod? Zavolejte nebo napište do naší poradny. Rádi Vám poradíme!

BEZPLATNÁ PORADNA

+ 420 720 988 644

NAPIŠTE NÁM
RÁDI VÁM POMŮŽEME.

Success! Message received.

bottom of page